Haber

Yurt dışı alışverişlerine yeni vergi mi geliyor?

Bakan Berat Albayrak'tan önemli açıklama!

Aliexpress, Gearbest ve Banggood gibi yurt dışı e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişler, özellikle son birkaç yılda önemli ölçüde artmış durumda. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu alışverişlere vergi getirilmesi üzerine çalışmaların başlatıldığını açıkladı!

Bakan Albayrak: “Bir ülkeden yılda 26 milyon adet posta geliyor!”

Türkiye’ye posta yoluyla gönderilmiş 0-2 kilogram arası mektupların incelendiğini belirten Albayrak, bu zarfların 26 milyon adedinin Çin’den gönderildiğini açıkladı. Ticaret amaçlı kullanılan bu hizmetin Türkiye’deki üreticileri olumsuz etkilediğini söyleyen Berat Albayrak, 2019 yılı içerisinde konu ile ilgili yeni bir vergi düzenlemesi yapılacağını belirtti.

22 Euro altı yurt dışı alışverişleri, uluslararası anlaşmalar gereği vergiden muaf sayılıyor. Gönderilen paketin değeri bu tutarın üzerinde olursa AB ülkeleri için %18, diğer ülkeler için ise %20 oranında gümrük vergisi uygulanıyor. Ayrıca gümrüğe sunulma ücreti gibi ek ücretler de yine alıcıdan tahsil ediliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamasıyla gündeme gelen düzenlemenin kapsamı hakkında henüz bir bilgi yok. Ancak bazı kaynaklara göre gümrük vergisinden muaf tutulan sınırın bir kez daha düşürülebileceği iddia ediliyor.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close