Mobil

Kuzey Kore’den “milli” akıllı telefon: Pyongyang 2425!

Kuzey Kore, genel olarak dış dünyaya kapalı olmasıyla ve çılgın denemeleri ile akıllara geliyor. Teknolojik açıdan ne durumda olduğu hala tam olarak bilinemeyen ülke, şimdiye kadar en gelişmiş akıllı telefonu olan Pyongyang 2425’i duyurdu!

Kuzey Kore’nin ilginç akıllı telefonu Pyongyang 2425 duyuruldu

Dış dünyadan tamamen izole yaşayan Kuzey Kore, vatandaşlarına uzun yıllar boyunca akıllı telefon yasağı uygulayan bir ülke. 2013 yılında bu yasağı kısmen kaldıran ülke, vatandaşlarına yerli marka zorunluluğu uyguluyor. Halihazırda faaliyet gösteren 3 markadan biri olan Pyongyang ise yeni modeli 2425’i duyurdu.

Pyongyang 2425’in şuan kullandığımız akıllı telefonlardan pek bir farkı yok. Hatta telefonun detaylarına dikkatli şekilde bakıldığında bir Allview Soul X5 Pro klonu ve Çin üretimi olduğu anlaşılıyor. Ancak ülkenin dış dünyaya kapalı olması, cihazın da belirli sınırlara sahip olmasını beraberinde getiriyor. İnternete erişimin yalnızca Mirae adlı devlet kontrolündeki kablosuz intranet ağıyla sağlanması ve gönderilen fotoğraf/dosyaların açılamaması bunlardan bazıları. Pyongyang 2425’te kurulu olan uygulama marketi ise Kuzey Kore yönetiminin onayından geçen birkaç aplikasyondan ibaret.

Cihazın teknik özelliklerinden kısaca bahsedecek olursak; 6.2 inç Full HD+ çentikli ekran, MediaTek Helio P60 işlemci, 4 GB RAM, 32 GB depolama, 16+5 megapiksel arka kamera, 16 megapiksel ön kamera, 3050 mAh batarya ve Android 8.1 Oreo işletim sistemi bulunuyor. Telefonda parmak izi okuyucu, yüz tanıma ile ekran kilidi ve kablosuz şarj gibi detaylar mevcut. Hatta bol aksesuarlı kutu içeriğinden kapaklı kılıf ve 3.5 mm kulaklık dönüştürücünün yanı sıra kablosuz şarj pedi de çıkıyor. Son olarak Pyongyang 2425’in fiyatının bilinmediğini de belirtelim.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close