Haber

GSM operatörü, abonelerinin kimlik bilgilerini çaldırdı!

Zaman zaman ünlü internet sitelerine hackerlar tarafından erişildiğini ve kullanıcı bilgilerinin ele geçirildiğini duyuyoruz. Ancak bir Türk GSM operatörü inanılmazı gerçekleştirdi ve yaklaşık 50 milyon abonesinin kimlik bilgilerini “çaldırdı”!

Türkiye’de bir ilk: 50 milyon kişinin kimlik bilgileri ele geçirildi!

Türkiye’de faaliyet gösteren bir GSM operatörü, abone bilgilerine erişim sağlayan ve yalnızca kurumsal erişime sahip bir şifrenin internet korsanlarının eline geçtiğini fark etti. Operatörün durumu Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’ne bildirmesiyle beraber geniş çaplı bir araştırma başlatıldı. 8 ilde düzenlenen baskın sonucu 16 şüpheli göz altına alınırken, yapılan teknik incelemede korsanların yaklaşık 50 milyon kişinin kimlik ve adres bilgilerini ele geçirdiği öğrenildi. Aramalarda ise yüzlerce kişiye ait sahte kimlik, GSM hattı ve banka hesap cüzdanları bulundu.
Siber korsanların verdiği ifadelerde, ele geçirilen bilgilerin bir kısmının data haline getirilerek bahis ve reklam şirketlerine satıldığı öğrenildi. Bu ifade doğrultusunda soruşturmayı derinleştiren polis güçleri, dataların usulsüz şekilde satıldığı yerleri de soruşturma kapsamına aldı. Son olarak göz altına alınan 16 kişiden 7’si tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 9 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını belirtelim.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close