Mobil

Google, Huawei’nin Android desteğini iptal etti!

Amerika’nın Çin’e karşı başlattığı ticari savaş, Çinli şirketleri olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yaşanan gerilim etkisini her geçen gün arttırırken, Google’ın Huawei ile ilişkilerini askıya aldığı haberi gündeme bomba gibi düştü!

Google’dan Huawei’ye şok: Peki şimdi ne olacak?

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın aldığı acil durum kararı, telekom alanında faaliyet gösteren Çinli şirketlerin kara listeye girmesine sebep olmuştu. Reuters’ın gece yarısı paylaştığı haberde, Google’ın bu sebepten dolayı Huawei ile iş ortaklığını askıya aldığı iddiası ortaya atıldı. Buna göre Huawei markalı akıllı telefonların Android platformunda resmi olarak yer almayacağı ve Play Store, YouTube, GMail gibi Google ekosistemindeki uygulamalara erişimin derhal engelleneceği ifade edildi.

Google’dan ilk yapılan açıklamada yasal düzenlemelerin gözden geçirildiği ifade edilerek bir anlamda bu iddialar doğrulanmış oldu. Ayrıca mevcut Huawei kullanıcılarının Google servislerini kullanmaya devam edeceği de Android’in resmi Twitter sayfasından açıklandı. Huawei cephesinden yapılan açıklamada da şimdiye kadar üretilmiş cihazların durumdan etkilenmeyeceği ve kullanıcıların ürünlerini güvenle kullanabileceklerinin teminatını verdikleri ifade edildi.

Peki bu kararın kullanıcı tarafındaki yansıması ne olacak? Öncelikle halihazırda Huawei ve Honor markalı akıllı telefon kullanıcılarının endişelenmesine gerek yok. Zira hem Google, hem de Huawei tarafı şimdiye kadar üretilen bütün cihazlar için kullanıcılara güvence vermiş durumda. Bu konuda en büyük soru işareti ise mevcut kullanıcıların işletim sistemi tarafında güncelleme desteği alıp alamayacağı konusundaki soru işareti olabilir. Yeni üretilecek Huawei markalı akıllı telefonlarda ise Android’in açık kaynak versiyonu olan AOSP temelli bir geçiş dönemi görebiliriz. Buna paralel olarak Çinli teknoloji devinin B planı olarak kapalı kapılar ardında kendi işletim sistemini geliştirdiğini de belirtelim.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close