Haber

Apple’ın baş tasarımcısı Jony Ive görevinden ayrıldı!

Apple’da iPhone başta olmak üzere pek çok ürünün tasarımında önemli payı olan Jony Ive, görevinden ayrıldığını açıkladı. Teknoloji devinde bir devri kapatan gelişme ile ilgili detaylar haberimizde!

Apple’da radikal değişimler kapıda: Jony Ive dönemi bitti!

Cupertino merkezli teknoloji devi, son olarak baş tasarımcı olarak görev alan Jony Ive’ın görevinden ayrıldığını bir basın bildirisi ile duyurdu. Apple CEO’su Tim Cook’un kaleme aldığı bildiride Ive’ın tasarım dünyasında bir figür olduğunu ifade etti.

1992 yılından beri Apple’da çeşitli pozisyonlarda çalışan Ive, Steve Jobs hayattayken markanın ruh ortağı olarak adlandırılıyordu. Jobs’ın vefatının ardından ise Tim Cook yönetimi, tecrübeli tasarımcıyı markanın bu alandaki en kıdemli noktasına getirdi. iPhone’lardan iMac’e pek çok projede önemli katkısı olan 52 yaşındaki isim, Apple’ın yeni karargahı Apple Park’ın tasarımında da söz sahibi olmuştu. Bu yüzden Jony Ive’ın kaybı, teknoloji devi için oldukça önem taşıyor.

Apple, Jony Ive’ın yerini kısa vadede doldurmayı düşünmüyor. Endüstriyel tasarımdan sorumlu başkan yardımcısı Evan Hankey ve arayüz tasarımından sorumlu başkan yardımcısı Alan Dye, bu süreçte raporlarını sorumlu müdür Jeff Williams’a verecek. Jony Ive ise yakın arkadaşı Marc Newson ile LoveFrom adlı bir tasarım stüdyosu kurduğunu duyurdu. Firmalarla endüstriyel tasarım konusunda çalışacak olan LoveFrom’un ilk müşterisi ise sürpriz şekilde Apple olmuş. Yani Ive, Apple’a dışarıdan destek vermeyi sürdürecek.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close